Планиране, архитектура и дизайн на басейна
Когато се говори за изграждане на басейни, често обзорът започва директно от изкопните работи, чрез които се оформя коритото на бъдещия басейн. Но преди да се стигне до изкопните работи и бетонната отливка на чашата на басейна, е необходимо да се свърши много друга подготвителна работа. Фактически изграждането на басейна започва с посещение на терена от страна на архитекта и строителния екип. Дори създаването на план на бъдещия басейн не е първото действие по изграждането на басейна – преди да се стигне до планирането е задължително да се извърши проучване на почвата и терена, където ще се строи басейна. Задължително трябва да се провери типът на почвата (песъчлива, канелена, глинена и пр.), има ли подпочвени води на това място, колко градуса е наклона на терена, какви са размерите и формата на терена и др. Едва след детайлно проучване на строителния терен идва времето на чертежите и планирането на басейна.
Не на последно място отрано трябва да се мисли и за дизайна на басейна. Вярно е, че бетонните басейни имат няколко решителни предимства пред всички останали видове басейни и едно от тези предимства е безграничното количество форми, дори най-причудливи и сложни, които може да приеме басейна. В зависимост от големината и формата на терена може да бъде създаден и съответен дизайн на басейна, така че мястото да бъде използвано максимално ефективно, а освен това да бъдат задоволени и естетическите критерии на собственика на басейна.
Трябва да отбележим няколко особености на планирането, дизайна и изграждането на басейните. На първо място – ако имате възможност да разположите басейна в закрито помещение – направете го. В общия случай, басейн на закрито е по-добро решение от басейн на открито – въздействието на околната среда върху басейна на закрито се намалява значително и такъв басейн може да се запази по-дълго време без да му е необходим основен ремонт. Но помещението, в което ще бъде изграден басейна, е препоръчително да бъде отделно от жилищните помещения, т.е. – не е препоръчително да изграждате басейн в мазето. Ако басейнът е в основната жилищна сграда, това ще се отрази практически на всички жилищни помещения във вид на повишена влажност в помещенията.
Ако строите басейн на открито, тогава проблемите с влажността в жилищните помещения отпадат, но се появяват други проблеми. На първо място, както беше споменато вече, трябва да се изследва почвата на терена, където е предвидено изграждане на басейн. Много е важно да се изследва за подпочвени води, наличието на които може да повреди бетонното корито на басейна и да доведе до течове и рушене на басейна. Ако са налице подпочвени води точно на мястото, където искате да изградите басейн и не желаете да променяте местоположението на басейна, тогава единственият вариант е да се изгради дренажна система преди да започне изграждането на самият басейн.
В случай, че басейнът е на открито, силно препоръчително е поне оборудването на басейна да бъда разположено в закрито помещение, за да се предпази от въздействието на природни фактори. Тъй като обаче оборудването е пряко свързано с функционирането на басейна, разстоянието от басейна до помещението с оборудването не трябва да надвишава 10 метра.